Voda v koleni je problém, který nás může nepříjemně překvapit. Objevit se může třeba při sportu, kdy došlo k narušení funkce kloubu. Dopracovat se k ní však můžeme i mnoha jinými způsoby. Proč se dělá voda v koleni? A dá se jí nějak zbavit?
S pohybovým ústrojím mohou být samé potíže. Nejen, že vám může křupat a loupat v zádech a v končetinách či prstech, ale také vás může trápit otok kloubů nebo zhoršená pohyblivost. Ničím úplně neobvyklým také není takzvaná voda v koleni. Ne však, že si představíte klasickou čistou vodu. Ve skutečnosti může jít i o jinou tekutinu, která se nahromadí v místech, kde nemá přirozeně být.
Hodně lidí také neví, že tento problém se nemusí týkat jen vášnivých sportovců či seniorů. Udeřit může na každého a v jakémkoli věku. Není tedy vyloučeno, že jednoho dne se ukáže i u vás či u někoho z vašich nejbližších.
Jak poznáte, že vodu v koleni máte? Jaké jsou její běžné příčiny? A jak probíhá léčba?
Jak poznat vodu v koleni – příznaky
Že máte vodu v koleni se dá k našemu velkému štěstí poznat poměrně snadno. Má totiž poměrně specifické příznaky, z nichž některé si lze jen těžko s něčím splést. Nejlépe uděláte, když se pohodlně posadíte a podíváte se na obě svá kolena. To, ve kterém je voda, bude viditelně větší a oteklejší než to, ve kterém přebytečná tekutina není. Jde tedy o jeden z hlavních poznávacích znaků tohoto problému.
Také můžete zaznamenat:
- Ztuhlost kolene
- Bolest
- Špatnou ohebnost kloubu
Co znamená?
Jak už bylo řečeno výše, voda v koleni nemusí být nutně v pravém smyslu vodou, která nám všem teče doma z vodovodního kohoutku. Technicky vzato jde spíš o vazivovou tekutinu, která je důležitá pro normální stav chrupavky. Také ale může jít o krev, což se může stát například v případě, že máte poruchu krvácivosti/srážlivosti krve.
Proč vzniká voda v koleni?
Před vodou v koleni není v bezpečí prakticky nikdo. Tímto problémem trpí jak ženy, tak muži. Postihnout může sportovce i nesportovce (takže ani tolik nezáleží na tom, jak moc jste ve svém životě aktivní). Určujícím faktorem pro vyšší riziko jejího vzniku pak není ani váš věk.
Mezi možné příčiny tohoto problému patří:
- Úraz
- Prodělání infekce
- Nadměrné zatěžování kloubu
- Porucha srážlivosti krve/krvácivosti
- Chronické nebo jiné vážné onemocnění (artróza, poškození vazů, nádor…)
Největším problémem u vody v koleni je především to, že lidé mohou tento problém zaměnit za otok, který po nějakém čase samovolně zmizí. U vody v koleni to ale neplatí, bude v koleni i po několika dnech, kdy by se měla u otoku situace zlepšit.
Léčba a řešení
Vzhledem k tomu, že naše kolena nemají špunt, který by nám umožňoval z kolen vypustit to, co v nich nechceme mít, léčba vody v koleni se neobejde bez návštěvy specialisty, který si koleno prohlédne a přebytečnou tekutinu následně odstraní takzvanou punkcí. I když to bude pro mnohé znít hrozivě, po odsátí přebytečné tekutiny se obvykle dostavuje citelná úleva.
Výhodou tohoto postupu je navíc i to, že lékař může poslat vzorek této tekutiny na laboratorní rozbor. Na jeho základě pak dovede vyhodnotit, zda v kloubu neproběhl nějaký zánět, na který by bylo nutné nasadit (například) antibiotika.
Také byste se měli vyvarovat zbytečného zatěžování kloubu a měli byste preferovat klidový režim. Lékař pak může v závislosti na povaze problému doporučit i operaci.
Z dlouhodobého pohledu je také důležité se o své klouby správně starat. Jakmile tedy vodu v koleni úspěšně vyřešíte, v rozumné míře byste se měli oddávat pohybu, který klouby potřebují pro své normální fungování. Vhodné může být například plavání nebo chůze s hůlkami (nordic walking), které vám nabídnou extra oporu.
Konzervativní léčbu pak můžete doplnit i dlouhodobým užíváním vícesložkové kloubní výživy. Takový doplněk stravy by měl obsahovat kolagen, glukosamin, chondroitin, vitamín C, MSM, kadidlovník pilovitý a další důležité látky, které přispívají k podpoře normálního stavu pohybového ústrojí.