Už jste se někdy v minulosti setkali s termínem, kterému se říká revmatická horečka, ale nemáte nejmenší tušení, co tento stav způsobuje a zda je možné se jím nakazit? V případě, že o něm chcete vědět víc, v tom případě určitě pokračujte ve čtení následujících několika odstavců.
Některé choroby, které byly v dřívějších dobách relativně běžné, jsou v současnosti spíše vzácností. Přesně takový je i příběh takzvané revmatické horečky, která může souviset s infekcí dýchacího ústrojí. Velkou zajímavostí je pak to, že revmatická horečka postihuje především děti ve věku od 3 do 18 let.
Co byste o ní tedy měli znát?
Co je to revmatická horečka?
Revmatická horečka je onemocnění, které se může projevit na různých částech těla. Nemusí postihovat jen klouby, ale klidně také mozek či srdeční chlopně. Pro nemocného představuje velké riziko, protože má velký potenciál narušovat normální chod orgánů. (Dochází tedy k jejich trvalému poškození.)
Záludná je navíc v tom, že se její příznaky liší v závislosti na tom, který orgán postihne. Například u dětí v rozmezí 3-18 let nejčastěji postihuje již zmíněné srdeční chlopně. Následkem toho pak dochází k dlouhodobým zdravotním obtížím.
Příznaky revmatické horečky
Jak už bylo uvedeno výše, příznaky revmatické horečky jsou velmi pestré a mohou se případ od případu lišit.
Nejčastěji k nim ale patří:
- Horečka
- Celková únava
- Úbytek hmotnosti
- Zánět především velkých kloubů, stěhování se z jednoho kloubu do dalšího (podobnost s revmatoidní artritidou)
- Vyrážka
- Podkožní uzly
- Srdeční selhání
- Tanec sv. Víta (poškození nervů)
Jak tedy vidíte, jde o velmi vážný zdravotní problém, který byste rozhodně neměli podceňovat.
Jak dlouho trvá?
Revmatická horečka je záludná v tom, že zánět způsobený touto nemocí může trvat i v řádu několika měsíců. Dlouhá je také inkubační doba. Po vystavení těla infekci se mohou projevy revmatické horečky objevit za 2-4 týdny.
Příčiny
Prvotním spouštěčem revmatické horečky často bývá streptokoková infekce v krku. (Streptokok skupiny A) Zajímavostí je, že ne každý, kdo se tímto streptokokem nakazí, musí revmatickou horečkou projít. Tento problém totiž vzniká jen u relativně malé části populace a zatím není jasné, jaký rizikový faktor by mohl zvyšovat pravděpodobnost toho, kdo revmatickou horečkou bude trpět a kdo ne. Pravděpodobně jde ale o ne úplně typickou reakci těla, takže může jít o autoimunitní reakci.
A i v tom se ostatně velmi podobá klasické revmatoidní artritidě, která je taktéž s největší pravděpodobností způsobena specifickou autoimunitní reakcí.
Jak ji léčit?
Pokud se u vás nebo u někoho z vaší rodiny toto onemocnění objeví, lékař doporučí tělesný klid a užívání velkého množství protizánětlivých léků. V případě, že onemocnění postihne srdce a bude existovat obava z poškození jeho normální funkce, lékař může doporučit i podávání kortikosteroidů.
Ani po úspěšném zvládnutí nemoci však není úplně vyhráno, lékař bude pracovat na tom, aby nedošlo k dalším záchvatům. To může vyžadovat režimová opatření a užívání dalších léků. (Mohou být podávána například antibiotika.)
V případě, že kvůli revmatické horečce, vyššímu věku nebo nadměrné pohybové aktivitě pociťujete bolest kloubů, můžete vyzkoušet i dlouhodobé užívání kloubní výživy s obsahem chondroitinu, glukosaminu, MSM, kolagenu, vitamínu C, kadidlovníku pilovitého a kurkuminu.
Jde o doplněk stravy, který vás sice nevyléčí, může však podpořit normální funkci pohybového ústrojí.