Oteklé koleno je problém, který se může ukázat z mnoha různých příčin. Vzhledem k tomu, že vás může významně omezovat ve vašem každodenním fungování, je důležité vědět, co ho způsobuje a jak se ho dá zbavit.
Oteklé koleno bez úrazu může být podezřelé. Na druhou stranu, ve vašem těle může probíhat proces, který může tento jev i přes tuto počáteční nepochopitelnost způsobovat. Oteklé koleno se ale nevyplatí podceňovat, protože může poukazovat na široké spektrum problémů, které je třeba neprodleně řešit. Navíc, může vám bránit v plnohodnotném vykonávání práce, při sportování a při mnoha dalších aktivitách, které jsou běžnou součástí lidského života.
Co znamená otok kolene – příčiny
Jak už bylo řečeno, otok kolene se může objevit z mnoha různých důvodů. Jedním z nich je skutečnost, že došlo na nějaký operativní zákrok, v jehož průběhu došlo k poškození tkání, které se musí postupně zahojit. Také ale může jít o následek úrazu, který porušil celistvost a funkci kolene. V neposlední řadě nesmíme ignorovat ani chronické onemocnění kloubů, které se může taktéž projevovat otokem.
Mezi možné příčiny můžeme zařadit otok:
- Po operaci menisku
- Po artroskopii kolene
- Po totální endoprotéze
- Při bursitidě
- Při chronickém onemocnění kloubů
- Při infekci (lupus, borelióza…)
Jelikož otok kolene většinou naznačuje, že se stalo něco vážného, určitě se ho nevyplatí ignorovat (nebo nějak rozchodit), protože byste si tímto způsobem mohli přidělat mnoho zbytečných komplikací, které negativně ovlivní kvalitu vašeho života.
Jak dlouho trvá?
Na tuto otázku neexistuje žádná jednoznačná odpověď, protože velmi záleží na tom, co otok způsobilo. V případě, že jde o příznak chronického onemocnění kloubů, které nikdo neřeší, nelze očekávat, že se v budoucnu vaše situace nějak výrazně zlepší. Naopak je docela dobře možné, že otok kolene bude chronického charakteru.
Co se týče otoků po operacích kolene, které jsme si vyjmenovali výše, otok většinou ustává, pokud se o ránu správně staráte. Tím přispějete k postupnému hojení a situace by se měla brzy stabilizovat.
Při bursitidě, infekcích a podobně je klíčovým faktorem opět to, zda se rozhodnete jít k lékaři, který provede sérii testů a stanoví příčinu vašeho problému. Jakmile vám nasadí léčbu, existuje velká pravděpodobnost, že se otoku v dohledné době zbavíte, případně se zmírní.
Jak zmírnit otok kolene?
Aby lékař mohl stanovit vaši diagnózu, může provést sérii vyšetření, která mohou zahrnovat testování vzorku krve, fyzickou prohlídku kolene a použití nějaké zobrazovací metody, kterou je obvykle rentgen nebo CT. Na základě toho si dokáže udělat poměrně dobrý obrázek o tom, co vás trápí.
V případě, že to situace vyžaduje, může vám doporučit operaci. Celkem často ale může pomoci i užívání léků proti bolesti a zánětům a rehabilitace.
V domácích podmínkách můžete vyzkoušet i:
- Podložení nohy dekou/polštářem
- Jemnou masáž
- Přiložení studeného obkladu
- Odpočinek
- Kompresní obvaz
Z dlouhodobého pohledu vám také neuškodí, když budete doplňovat látky, které přispívají k normálnímu stavu pohybového aparátu. Jde o doplňky stravy, které podporují normální stav kloubních chrupavek, kostí, šlach, svalů a podobně. Mohou je užívat i mladší lidé, kteří sportují nebo mají fyzicky náročné zaměstnání. Při již existujících problémech může kloubní výživa vhodně doplnit konzervativní léčbu (pomůže zmírnit bolest…).
Ve složení kloubní výživy hledejte:
- Glukosamin
- Chondroitin
- MSM
- Kolagen
- Vitamín C
- Kadidlovník pilovitý
A další látky, jako je například vitamín D, vitamín K, vápník a podobně.