Rádi se hýbete a máte pocit, že s perfektní fyzičkou se vám nemůže nic stát? Pak se můžete v některých situacích divit. Jak poznat, že za bolavým svalem je natažení a únava, anebo vážné natržení? A jak pak správně postupovat, aby se zase rychle zahojil?
Všichni jsme se to učili už na základní škole, ale mnozí na to po těch letech nejspíš zapomínají. Před každou pohybovou aktivitou je důležité se rozehřát a protáhnout. Jinak si koledujeme o bolest a nejrůznější zranění.
Někteří lidé mají také tendenci přeceňovat vlastní schopnosti, což vede k tomu, že zvedají těžší břemena, než kolik zvládnou. A nevyhýbá se to ani posilovně, ve které můžeme mít tendenci chtít oslňovat nejen cizí lidi, ale i své sportovní parťáky.
Následky pak na sebe nemusí nechat dlouho čekat. Začnou nás bolet svaly a můžeme být nějakou dobu zcela nepoužitelní. Jak ale poznat, kdy je bolest způsobena pouhou svalovou únavou a natažením, nebo vážnějším poraněním, které vyžaduje asistenci lékaře?
Pokud tápete, to nejdůležitější vám prozradíme níže!
Jak poznat natržený sval?
Natržené svaly patří k poměrně častým, ale zároveň velmi nepříjemným zdravotním problémům. I když jimi trpí například sportovci a atleti, zcela se nevyhýbají ani lidem, kteří se pohybují pouze rekreačně. Či lidem, kteří musí v práci zvedat těžká břemena, která jsou nad jejich fyzické síly.
Natržený sval se dá poznat podle:
- Bolesti
- Problémů s pohyblivostí
- Ochabnutí svalu
- Otoku
- Modřiny a změny barvy
- Křečí
Jak poznat natažený sval?
Natažený sval může způsobit například dlouhé cvičení nebo jiná pohybová aktivita vyšší intenzity, kterou jsme prováděli bez přestávky.
Že je sval natažený se pozná podle:
- Bolesti
- Citlivosti
- Brnění
- Křeče
Natažení svalu navíc obvykle nepředchází zvedání a přenášení těžkých předmětů či úraz, což může být také určitým vodítkem při vyhodnocování toho, co se s vaším tělem přesně děje.
Příčiny poranění svalu
K poranění svalu může dojít poté, co na něj delší dobu působila nějaká síla, která vedla k opotřebení. Také si dávejte pozor na absenci rozcvičky a na nadhodnocování vlastní síly a schopností.
Jak léčit poškozený sval?
Určitě je vhodné jít s tímto problémem k lékaři, protože může určit, k jak závažnému poranění došlo a zda bude rekonvalescence vyžadovat nějaký speciální režim. Mezi tradiční způsoby léčby patří klid, odpočinek a chlazení postiženého místa. Pokud to postižená část těla dovoluje, snažte se bolavý sval zvýšit, aby se minimalizoval otok. (To je vhodné třeba při problémech s nohama.) Pro redukci bolesti se pak obvykle používají standardní léky proti zánětu a bolesti. Při hodně velkém poškození však může být jediným funkčním řešením operace.
Jak tomu předejít – prevence
Tím úplně nejjednodušším řešením je rozcvička a protažení před jakoukoliv pohybovou aktivitou. Tedy, i před prací. Vhodné může být i cvičení jógy, která pomáhá zlepšit flexibilitu celého těla. Pokud budou svaly uvolněné, může to přispět ke snížení rizika jejich úrazu. V tomto směru můžeme svaly připodobnit k látce. Pokud je dostatečně pružná a flexibilní, snáze se přizpůsobí a je odolnější vůči vzniku děr.
V neposlední řadě také nezapomínejte na každodenní užívání vícesložkové kloubní výživy, jež obsahuje látky jak na klouby a chrupavky, tak například i na svaly a šlachy.
K nim patří třeba kyselina hyaluronová, kolagen, vitamín C, MSM, chondroitin a glukosamin.