Přeskakování v koleni a křupání činí problém mnoha lidem, a to ať už jsou fyzicky aktivní, nebo ne. V některých případech to nemusí znamenat nic vážného, úplně vyloučit ale nelze ani úraz nebo nastupující chronické onemocnění pohybového aparátu. Co byste tedy měli vědět?
Určitě se vám to už alespoň jednou v životě stalo. Chtěli jste zvednout nějaký těžký předmět ze země nebo jste během cvičení natáhli nohu, a v té chvíli jste uslyšeli slabé křupnutí, které se ozvalo někde z hlubin vašeho kolene. Jelikož to nemusí vždycky bolet, často tenhle projev organismu ignorujeme a nepřisuzujeme mu téměř žádnou závažnost. Problém je v tom, že takové jednání by se nám nemuselo v dlouhodobém horizontu vyplatit.
Co přesně lupání a přeskakování v koleni znamená? A dá se nějak řešit?
Co způsobuje křupání v koleni – příčiny
Křupání v koleni může úzce souviset s úrazem. Není tomu tak ale vždycky. V některých případech se tak projevuje i deformace kolenního menisku. Jeho hlavním úkolem je vyrovnávání nárazů mezi stehny a lýtky. Lupavý zvuk může například naznačovat, že došlo k jeho natržení nebo výraznějšímu poškození.
Také ale může jít o projev nastupující osteoartrózy, na kterou v současné době neexistuje žádná konkrétní léčba. (Technicky vzato se lékaři snaží hlavně zpomalit progresi onemocnění a zmírnit jeho projevy.)
Kdy se jedná o problém?
Určitě byste neměli ignorovat, pokud na koleno nemůžete přenést svoji váhu. Kromě toho, že to může bolet, může vás to omezovat i ve vašem každodenním pohybu. Také byste neměli ignorovat viditelný otok, zarudnutí a teplou/začervenalou kůži, protože to může znamenat, že se v koleni vytvořil zánět.
V neposlední řadě, lékaře vyhledejte i v případě, že tomuto jevu předcházel úraz kolene nebo v případě, že se problém s bolestí a křupáním v koleni postupně zhoršuje.
Jak se zbavit křupání v koleni?
Velmi záleží na tom, co křupání v koleni způsobilo. Pokud se jedná o přímý následek úrazu, nejlepší pro vás bude, když si necháte poradit přímo od lékaře. (Ten vám může například doporučit operaci kolene.)
U osteoartrózy zase může být řešením podávání léků proti bolesti a zánětům, pravidelnější kontrola pohybového aparátu a změna životního stylu.
Pomoci vám může také:
- Nošení správné obuvi a ortopedických vložek (kvalitní se dají sehnat i za pár korun v lékárně)
- Přiměřené cvičení, které posílí klouby a svaly v jejich okolí
- Pravidelná masáž kolene
- Omezení neřestí (příjem sodíku, alkohol, kouření…)
Pokud si přejete zůstat fyzicky aktivní, vybírejte si takové sporty, které pro váš pohybový aparát nepředstavují takovou zátěž. Vhodná je například jóga, chůze a plavání. V některých případech může být začátek jakéhokoliv pohybu nepříjemný, ale ne bolestivý (například můžete mít ztuhlé klouby a může chvíli trvat, než se pořádně rozhýbete). V takovém případě je klíčové, abyste toto počáteční nepohodlí překonali.
Pokud však cítíte ostrou a paralyzující bolest, měli byste s vybraným pohybem okamžitě přestat.
Jak předcházet problémům s klouby?
Ne všem chorobám pohybového aparátu se dá účinně předcházet. Například u artrózy a revmatoidní artritidy ani nevíme, co je způsobuje, takže se potenciálním spouštěčům nemůžete vyhnout. (Ne vždy to navíc jde, protože roli může hrát i rodinná anamnéza.)
Obecně se ale doporučuje dodržovat zdravější životní styl. Jeho součástí by měl být pravidelný pohyb, který přispívá k promazávání kloubů kloubní tekutinou, k udržování normální hustoty kostí a podobně. Zároveň se ale snažte příliš nezatěžovat jednu skupinu kloubů, protože to může vést k rychlejšímu opotřebení.
V neposlední řadě také nezapomínejte na pravidelné užívání vícesložkové kloubní výživy, ve které by neměly chybět látky jako kolagen, vitamín C, MSM, glukosamin, chondroitin, kadidlovník pilovitý, vitamín D, vitamín K, vápník a podobně.
Kloubní výživa vás sice nedokáže zbavit již existujících zdravotních potíží, její dlouhodobé užívání ale může přispět ke zlepšení vašeho životního komfortu a pohyblivosti.