Bolest kloubů může být nejen nepříjemná, ale i dost omezující. Kvůli ní se nám nemusí chtít sportovat, fyzicky pracovat nebo setkávat se s přáteli. Může tedy docházet k sociální izolaci, ke zhoršování fyzické kondice a k existenčním potížím. V dnešním článku se zaměříme na to, jestli vám od ní mohou snadno ulevit některé bylinky.
Pohybový aparát se skládá z velkého množství částí. Kromě kostí, šlach a svalů v něm mají důležitou roli i klouby, které nám umožňují vykonávat nejrůznější druhy pohybu. Problém je v tom, že vlivem stárnutí, nadměrného přetěžování, úrazů a chorob může docházet k potížím všeho druhu. Namoženými svaly počínaje, zlomeninami a chorobami kloubů konče.
Pravděpodobně nejhorší jsou právě choroby kloubů, protože je bezpodmínečně nutně potřebujeme jak pro výkon práce a pro sportování, tak i pro nepatrné pohyby, které si za normálních okolností v průběhu noci a dne běžně neuvědomujeme. Spolu s bolestí se navíc mohou dostavit i otoky, záněty a snížený rozsah pohybu, takže je snadné ztratit o vše zájem a časem začít chřadnout.
Dnes se proto podíváme, zda je možné doplnit konzervativní léčbu bolesti kloubů a pohybového aparátu o nějaké konkrétní bylinky.
Nejlepší bylinky na klouby
Koňský kaštan
Koňský kaštan je jírovec maďal. Tato bylinka se na problémy s klouby používá už roky, především zevně, protože může nabídnout vítanou úlevu při problémech s normálním fungováním pohybového aparátu. Obvykle se z něj dělá mast, která dovede zmírňovat bolest a podporovat normální pohyblivost. (Pro lepší účinek se doporučuje nastrouhat koňský kaštan a pak ho smíchat s francovkou.)
Kostival lékařský
Hodně oblíbené jsou i masti a obklady z kostivalu lékařského, speciálně při zánětech kloubů, které mohou oslabovat organismus a nepříjemně bolet. Také ho ale můžete použít při zánětech šlach a svalů, takže jde ve své podstatě o poměrně univerzální prostředek, který využijí nejen senioři, ale i fyzicky aktivní jedinci.
Kostival
Starší ročníky budou určitě znát i bylinku, které se říká kostival, ze které se vyrábí kostivalová mast. Stejně jako předchozí bylinky vám může nabídnout úlevu od bolesti kloubů a pohybového aparátu. Taktéž se dá aplikovat i při bolesti šlach a dalších tkání, proto má taktéž univerzální použití.
Aloe vera
Nyní přeskočíme do exotiky a podíváme se na to, jaká pozitiva může vašim kloubům nabídnout takové aloe vera. V některých případech lze aloe vera užívat i vnitřně (například ve formě speciálních nápojů), čistý gel z něj ale můžete také aplikovat na bolavé klouby. Kromě toho, že aloe vera podporuje normální stav pokožky, může podpořit organismus při boji s volnými radikály, které se vyskytují u zánětů.
Kurkuma
Toto exotické koření známe především z gastronomie, protože kurkuma se tradičně používá do kari. (Kterému dodává jeho jasně žlutou barvu.) V Indii se každopádně používá i v tradiční lidové medicíně, protože obsahuje látku zvanou kurkumin, které se připisuje řada pozitiv. Na druhou stranu, organismus nedovede vstřebat takové množství kurkuminu, které by šlo využít při zvládání zánětů kloubů, proto jde spíše o zajímavost.
Řemdihák plstnatý
Bylinku, které se říká řemdihák plstnatý (a lidově kočičí dráp), možná ještě neznáte. Určitě byste ale měli, protože vám toho může v rámci podpory normálního stavu kloubů taktéž hodně nabídnout. Kromě toho, že se mu připisují protizánětlivé a antivirové účinky, které můžete využít jak při zvládání chřipky a dalších zdravotních problémů, může podpořit i vaši snahu o zlepšení pohyblivosti. Celkem často se z této bylinky připravují speciální koupele.
Boswellia serrata
Zapomínat bychom neměli ani na boswellii, které se česky říká kadidlovník pilovitý. Ve srovnání s mnoha jinými, o kterých jsme se bavili výše, se dá užívat i vnitřně, z toho důvodu se často přidává do doplňků stravy na podporu normálního stavu pohybového aparátu a do kloubních výživ. Kromě toho, že může podpořit boj těla proti zánětům, může vám pomoci se zlepšením pohyblivosti.
Nezapomínejte i na další látky
I když jsou všechny z výše uvedených bylinek něčím zajímavé, je důležité myslet na to, že samy o sobě vám nemusí při zvládání chronických potíží s pohybovým aparátem stačit. Mnohé se navíc používají až při výskytu nějakých problémů, nemusí být tedy vhodné pro jedince, kteří mají zájem pouze o prevenci. V ideálním případě tedy primárně sahejte po vícesložkových přípravcích a kloubních výživách.
Užívání kloubní výživy
Z nejrůznějších reklam mohou mnozí lidé vydedukovat, že dlouhodobé užívání kvalitní kloubní výživy je důležité hlavně pro jedince v seniorním věku. Není to ale až tak úplně pravda, z jejího užívání mohou těžit i mladí a aktivní lidé, případně i fyzicky těžce pracující jedinci, kteří každodenně zatěžují své pohybové ústrojí. (Například při práci ve skladu, v sociálních službách a podobně.)
Abyste měli jistotu, že jste si vybrali z kloubních výživ správně, vybírejte si takovou, která má ve svém složení:
- Kolagen
- Vitamín C
- Kadidlovník pilovitý
- Glukosamin
- Chondroitin
- MSM
A další látky, které se spojují s podporou normálního stavu kloubů, pohyblivosti a s redukcí zánětů. Vzhledem k tomu, že se dá kloubní výživa užívat i preventivně, začít s ní můžete ještě dřív, než se objeví první viditelné potíže.