Artróza kolene, nebo třeba artróza kyčle, jsou poměrně časté zdravotní problémy, kvůli kterým lidé přestávají být ve vyšším věku aktivní. I když jde o nevyléčitelné onemocnění, existují tipy, které vás mohou udržet co nejdéle na nohou. Proto se podíváme, co vše můžete vyzkoušet.
Revmatoidní artritida a artróza jsou choroby pohybového aparátu, které mohou mít plíživý nástup a velmi vážné následky. Ani jedna z těchto chorob zároveň není léčitelná, lékaři se proto většinou snaží alespoň o zmírnění příznaků. I přes veškerou snahu to ale ne vždy musí stačit, proto je důležité, aby lidé, kteří tímto onemocněním trpí, převzali iniciativu a pokusili se podpořit konzervativní léčbu dalšími způsoby, které jim pomohou zvýšit kvalitu života.
Co vše byste měli o artróze vědět? Na to se zaměříme níže.
Co je to artróza?
Artróza, nebo také správně osteoartróza, je jedno z nejčastějších onemocnění kloubů. Riziko jeho vzniku se navíc zvyšuje s narůstajícím věkem. Nejčastěji toto onemocnění postihuje kolena a kyčle, může ale zasáhnout i páteř, rameno, loket, prsty a další části těla.
Zajímavostí je, že odborníci zatím dosud nedovedli objasnit, proč k tomuto onemocnění dochází. Zároveň se řadí mezi nevyléčitelné choroby, které mají tendenci se postupně zhoršovat.
Stupně artrózy
Když přijdete k lékaři, během diagnostiky vašeho zdravotního problému posoudí stupeň artrózy, kterým trpíte. V průběhu další docházky k němu pak bude následně kontrolovat, jak se toto onemocnění dále vyvíjí.
Známe:
- Stádium I, kdy dojde ke zúžení kloubní štěrbiny
- Stádium II, kdy dojde k další progresi zúžení kloubní štěrbiny, k lehké nerovnováze kloubních ploch atd.
- Stádium III, kdy dochází k další progresi zúžení kloubní štěrbiny, osteoporóze, osteoskleróze atd.
- Stadium IV, kdy dojde k praktickému vymizení kloubní štěrbiny, deformaci kloubních konců kostí, patologickému postavení kloubů atd.
Zároveň platí, že nemoc se u vás obvykle neobjeví přes noc. Než dojde k prvním citelnějším příznakům, může to trvat i mnoho let.
Léčba artrózy – dá se zastavit?
Pokud máte štěstí, že se lékařům podaří osteoartrózu zachytit už v počátečních stádiích, mohou vám podávat léky, ale zvládnete to i bez nich. Pomáhá například redukce tělesné hmotnosti, snížení fyzické zátěže, pravidelná pohybová aktivita a další tipy, které obvykle zahrnuje zdravější životní styl.
V dalších stádiích už se dá osteoartróza zastavit jen velice těžko, lékaři se spíš snaží o tlumení bolestí a zánětů léky, což může přispět ke zvýšení kvality vašeho života. Navíc, zdravotní stav se obvykle postupem času i přes veškerou snahu zhoršuje, takže léčba nasazená lékařem nemusí být z hlediska redukce symptomů dostačující.
V krajních případech, kdy vám už nic nepomáhá, vám může být navržena operace na výměnu kloubů, která je dnes poměrně běžným zákrokem. Počítejte ale s tím, že čekací listiny jsou dlouhé, takže s největší pravděpodobností nepřijdete hned na řadu. Také se musíte připravit na negativní následky operace. (Hospitalizace, bolest, rehabilitace…)
Jak zmírnit projevy artrózy?
V první řadě byste měli následovat doporučení svého ošetřujícího lékaře, protože i přesto, že vám léky nemusí stoprocentně pomáhat, bez nich to pro vás bude mnohem horší. Také nezanedbávejte zdravější životní styl, protože pokud vaše kolena a kyčle nebudou muset snášet vyšší fyzickou zátěž, budou se pravidelně hýbat (čímž dojde k jejich promazání kloubní tekutinou) a budou přijímat antioxidanty ze stravy, které bojují proti zánětům, může dojít k lehké korekci vašich příznaků.
V neposlední řadě také nezapomínejte na dlouhodobé užívání kvalitní kloubní výživy. Ačkoliv vás nevyléčí, může zmírnit bolesti při pohybu a zánět.
V jejím složení hledejte:
- Glukosamin
- Chondroitin
- MSM
- Kolagen
- Vitamín C
- Kadidlovník pilovitý
A další látky, které jsou důležité pro udržení normálního stavu pohybového ústrojí.