Bolest ramene zepředu nebo bolest ramenního kloubu při určité aktivitě může mít celou řadu příčin. Z toho důvodu nelze k tomuto problému přistupovat při jeho řešení univerzálně, jinak bychom se také mohli snadno spálit. Co vše vám může bolavé rameno prozradit? A existují na potíže s ním nějaké nápomocné cviky?
Funkční ramena jsou pro náš pohybový systém klíčová, protože pomáhají udržovat ve správné pozici klíční kosti, jež zhora ohraničují trup. Také díky nim můžeme pohybovat rukama a věnovat se našim oblíbeným sportovním aktivitám.
Jak se ale říká, tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Pokud jste si v nedávné době všimli bolesti ramene při práci nebo v klidovém stavu, obvykle to neznačí nic dobrého.
Příznaky a projevy bolesti v rameni
Ne všechny druhy bolesti ramene jsou stejné. Může být například tupá a dlouhodobá, nebo třeba ostrá a hodně silná. Akutní stavy se obvykle poznají podle toho, že bolest přichází náhle, u postupně se rozvíjející bolesti může být podezření na nějaký dlouhodobý problém, který postupně graduje.
Dále se může bolest objevit i v úplně jiných časech. Některé druhy bolesti jsou horší v době, kdy je rameno v klidové fázi. U dalších lidí se bolest zhoršuje v průběhu fyzické zátěže.
Dále můžete pozorovat:
- Neschopnost pohnout ramenem
- Bolest svalů
- Pocit slabosti a mravenčení
- Oslabený úchop ruky
- Ztuhlost
- Otok
- Viditelnou deformaci
Bolest ramene a klíční kosti tedy může mít mnoho různých podob, za kterými stojí nespočet různých potíží, jež vyžadují individuální přístup.
Bolest při zvedání ruky
Bolest při zvedání ruky může být Impingement syndrom, mezi jehož první projevy patří bolest v průběhu rozpažování. Následně se mohou objevit i bolesti ramene v noci. Stav se může zhoršovat, pokud se rozhodnete na bolavém rameni ležet.
Mezi hlavní příčiny tohoto problému patří útlak měkkých tkání mezi hlavici kosti pažní a kostěný výběžek na lopatce. Tento jev souvisí se špatným držením těla nebo s přetěžováním ramene. Viníkem pak může být i úraz. Případně může jít i o projev chronického onemocnění pohybového ústrojí.
Nejčastější příčiny bolesti ramene
Mimo výše uvedený syndrom můžeme do možných příčin bolesti ramene zahrnout například i artritidu či artrózu. Pozor si také musíte dát na vykloubení ramene, ke kterému může dojít třeba při úrazu či při sportu. Někteří lidé mohou také častěji trpět zamrzlým ramenem, za kterým může být například probíhající zánět. Vzhledem k tomu, že i v ramenních kloubech se nachází bursy, můžete trpět i zánětem tíhového váčku, kterému se říká bursitida. A to vůbec nezmiňujeme situaci, kdy vám v rameni něco praskne a tím pádem přestane plnit svou normální funkci.
Jak řešit bolest ramene?
Pokud jde o problém, který byl způsobem vykloubeným ramenem nebo nějakým jiným akutním stavem, ke kterému mohlo dojít například po úraze, měli byste co nejdříve zajít za lékařem, který vás prohlédne a zajistí, aby se kloub dostal do správné pozice. To někdy může vyžadovat i operaci, která může být někdy jediným způsobem, jak se dá rameni vrátit jeho pohyblivost.
Na bolest ramene pak může v domácích podmínkách pomoci:
- Užití léku proti bolesti
- Klidový režim
- Studený obklad
- Spánek na zádech či na druhém boku
V případě, že se problém ani po několika dnech s těmito opatřeními nelepší, vyhledejte pomoc lékaře. V případě potřeby vám může předepsat fyzioterapii, v jejímž průběhu se naučíte cviky na rozhýbání a uvolnění přetížených částí pohybového aparátu. V určitých momentech může být nápomocná i ortéza nebo tejp. Vyloučit však nelze ani nutnost změny zaměstnání.
Ať už vás bolí rameno nebo chcete podpořit normální stav pohybového aparátu, vyzkoušet dlouhodobé užívání vícesložkové kloubní výživy s obsahem glukosaminu, chondroitinu, MSM, kolagenu, vitamínu C, kadidlovníku pilovitého a dalších látek, které mohou být důležité i pro normální stav kostí.